Resources

20 yıl geçti… Wi-Fi nasıl değişti?

Published 14 Nov 2021

20 yıldan uzun bir süredir, şirketlerde ve günlük yaşantıda standart b i r bağlantı olarak Wi-Fi kullanılıyor. Kablosuz altyapının sürekli gelişiminin aksine (5G ve CBRS dahil) Wi-Fi, son teknolojilerle birlikte günlük yaşantımızın uzun bir süre vazgeçilmez temel bir parçası olarak kalmaya devam edecek.

Araştırmalar, 13 milyardan fazla Wi-Fi özellikli cihazın günümüzde kullanımda olduğunu gösteriyor. Diğer kablosuz teknolojilerden daha fazla birimi birbirine bağlayan bir standart. E-posta sistemlerinden, ofis binalarındaki internet dağıtımına, spor ve dinlenme tesislerindeki dijital sistemlerden hayat kurtaran medikal cihazlara kadar bir çok teknolojik başarıyı destekliyor. Wi-Fi, günümüzde tüm dünyadaki insanların, teknolojilerin ve işletmelerin bağlantı kurması için elzem bir rol oynuyor. İşte bu da, Dünya Wi-Fi Günü uluslararası kutlamasına katılmak için harika bir sebep.

Diğer bir çok teknolojinin yanında, BYOD (Bring Your Own Device (Kendi Cihazını Kullan)) ortamını desteklemek için artık yüksek kaliteli Wi-Fi ağları kullanılıyor. Bu ise, iş amaçları için şahsi ekipman kullanımına bağlı olarak sürekli popülarite kazanan (özellikle şirketler arasında) bir trend. Bu ise, örneğin bir ağ veya şirket verilerine çalışanın akıllı telefonu, tableti veya dizüstü bilgisayarı üzerinden erişmesi anlamına geliyor. Ama hepsi bu değil. Avrupa’nın en büyük spor ve dış mekan müzik festivallerinden biri olan “Compact Cross” 220.000 katılımcısına Wi-Fi erişimi sağlıyor. Bu sebeple etkinlik çok daha büyük bir ivme kazanıyor, mobil, sosyal ve kolaylıkla erişilebilir hale geliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Bowen Center (bir sağlık merkezi) hastalarına en iyi hizmeti sunabilmek için operasyonlarında Wi-Fi teknolojisine güveniyor, EMR (Elektronik Medikal Kayıt) sistemini, tele-tıp projelerini (uzaktan tedavi dahil) ve önemli medikal cihazların kullanımını destekliyor.

Extreme, kablosuz bağlantının evriminde önemli bir rol oynamış olmakla kalmayıp, müşterek çalışma için yeni standartlar belirlemektedir. Şirketlerimizden ikisi Symbol Technologies ve Enterasys Networks, Cabletron Systems ile birlikte Kablosuz Ethernet Uyumluluğu Birliği’nin (WECA) ilk üyelerindendir. WECA, farklı üreticilerin ürettiği kablosuz LAN kartları, cihazları ve erişim noktalarının müşterek çalışmasını sağlamak için kurulmuştur. Hedef tüketiciye yardımcı olmak ve uygun ekipmanı satın alma kararlarını onlar için daha kolay hale getirmektir. Bu çabaların sayesinde, Wi-Fi logosuna sahip herhangi bir ürün artık Wi-Fi özelliğine sahip cihazlar ile çalışabilmektedir.

Download image

Wi-Fi yolculuğunun yirmi yılı

802.11 standart cihazların lansmanından bu yana Wi-Fi modülleri uzun bir yol kat etmiştir. O zamanlar, kablosuz olarak bağlantı kuran cihazlara WaveLAN adı veriliyordu. 2003 yılından bir makalede (2003 Wired makalesi), bir Wi-Fi ağ kartı “bir kapak boyutunda ve iki kişilik akşam yemeğinden daha ucuz. Geniş bant internet futbol sahası büyüklüğünde bir alana sihirli bir şekilde dağıtıyor, kibrit kutusundan daha ufak bir kart ile Dünya Çapındaki Ağ’ı (www) çekiyor. Alacağınız bir sonraki dizüstü bilgisayarınızda büyük ihtimalle Wi-Fi özelliği bütünleşik olacak.” şeklinde tanımlanıyordu.

O zamanlar (ilk iPhone’un lansmanından çok daha önce), masaüstü ve diz üstü bilgisayarlar genellikle eşler arası (peer-to-peer) bağlantı kuruyordu. Bugün ise, Wi-Fi okulların modern interaktif beyaz tahtaları, ekranları veya VR (Sanal Gerçeklik) setlerini kullanmasına imkan tanıyor. Akıllı hastaneler, Wi-Fi modülüne sahip infüzyon pompalarını, hasta durum monitörlerini ve video sistemlerini kullanıyor. Uzaktan kontrollü kilitler, ışıklar, müzik, televizyon ve hatta kapı zillerine sahip akıllı evler gün geçtikçe daha yaygın hale geliyor. Wi- Fi, sanayi (akıllı fabrikalar), robotik ve diğer bir çok alanda kullanılıyor. Aynı zamanda bu standardın oldukça ilginç kullanımlarını da bulabiliyorsunuz – yumurta kaynatıcı, akıllı su şişeleri, bebek alt değişim istasyonu, şarap şişeleri, diş ipleri, diş fırçaları veya Wi-Fi Barbie bebekler gibi.

20 yıl boyunca, Wi-Fi teknolojisinin gelişimine sürekli olarak katkıda bulunduk. Hem kullanıcıların sorunları ve onlar için yeni çözümlerle hem de ağ altyapısının (erişim noktası) gelişimi ve modernleştirilmesi ile uğraştık.

Enterasys ve Cabletron, Chantry Networks ve Siemes için çalışırken, Wi-Fi teknolojisini pazara ilk duyuran ve CAPWAP standartlarını belirmeye yardımcı olan bendim. Yirmi yıl sonra, gelişmiş teknolojik yeniliklerin hızı artmaya devam etti ve şirketimiz Wi-Fi yatırımlarının meyvesini toplamak için en iyi pozisyon ve zamandaydı.

Cristian Mircea, Extreme Networks, Teknoloji Başkan Yardımcısı

Şimdi, yani 2019 yılında, Extreme, Wi-Fi erişim noktası 6 ürününü piyasaya süren ilk şirket oldu. Bir çok spor ve e-spor arenasının yanı sıra 28 stadyum dahil olmak üzere NFL’in resmi Wi-Fi çözüm sağlayıcısıyız. Bunun gibi stadyumunuzu mükemmelleştirmenize yardımcı olan Wi-Fi çözümleri, daha fazla kullanıcıya ve onların cihazlarına daha verimli bir şekilde hizmet sağlamanıza olanak tanıyarak endüstrinizin gelişmesine muazzam bir katkı sağlar.

Günümüzde insanlar eşyalardan çok pozitif deneyimlere kıymet vermektedir. Bir spor etkinliğine katılırken, bir otelde kalırken, alışveriş yaparken veya bir üniversitede internet kullanırken – tüketiciler yüksek beklentilere sahiptir ve her detay onlar için çok önemlidir. Bu talepleri karşılamak için, Wi-Fi teknolojisinin görüntüsü ve faydalarının etkilerine kadar her noktayı göz önünde bulundurmalısınız.

Evdeki ışıklandırmanızın tuşuna bastığınızda

Evdeki ışıklandırmanızın tuşuna bastığınızda çalışmazsa, şaşırırsınız. Bu örneği neden verdiğimi merak ediyor musunuz? Günümüzde Wi-Fi teknolojisinin aynı oranda güvenilir olması bekleniyor. Güvenirlik ve istikrar, kullanıcılara memnuniyet verici bir deneyim sunmak için kilit faktörler ve bu da bizim önceliğimiz.

Devin Akin, Extreme Networks Satış Direktörü

Günümüz dünyası, 24-saat ağ bağlantısı için her geçen gün büyüyen bir talep yaratıyor. Bunun sebebi ise teknolojik ilerlemenin mümkün olan her sanayiye sızması ve sonra orada kendini bağımlı kılması. İnternet, kullanışlı bir araç olmanın ötesine geçerek, günlük yaşantımız ve işimizin ayrılmaz bir parçası halini aldı. Eğer bir pizza sipariş etmek istiyorsanız veya alışverişe gitmek için vaktiniz yoksa, çözümü internet: internet sayesinde her şeyi bir kaç dakikada yapabilirsiniz. Akıllı telefonlar, tabletler, diz üstü bilgisayarlar ve diğer mobil cihazlar o kadar olağan hale geldi ki artık herkes onlara erişebiliyor.

Wi-Fi hayatlarımızda kilit bir rol oynuyor. 802.11 standardı bir çok sektörde zirve noktasına ulaştı ve onun ardılı olan Wi-Fi 6 (802.11ax) yenilikçi projeleri destekleyecek, standartları ve teknolojik yetkinlikleri bir adım öteye taşıyacak. Ağ iletişimi ile ilgili en iyi unsurlardan bir tanesi ise Wi-Fi teknolojisinin bir çok değerli projenin arkasındaki itici güç haline gelmesi. Nihai amaç yalnızca başka bir daha hızlı bağlantı sağlamak veya en son çiplere sahip yeni bir erişim noktası üretmek değil – kişisel alışveriş, hayat kurtaran medikal sistemler gibi alanlar için tamamen yeni fırsatlar oluşturmak veya bilimsel sırları çözebilen veya farklı etkinliklere gerçek zamanlı cevaplar verebilen yazılımları desteklemek haline gelmiştir.

Wi-Fi’da bir sonraki adım ne?

Geçtiğimiz aylarda, gelecekteki kablosuz teknolojileri ile ilgili bir çok konuşma yapıldı. 5G ve CBRS teknolojilerine olan ilgi büyüyor. Wi-Fi’ın yerini sonunda başka bir teknoloji alacak? Hiç sanmıyoruz!

Wi-Fi teknolojisi kablosuz bağlantının İsviçre çakısı gibi tam anlamıyla her cihazın ihtiyaçlarına karşılık veriyor.

Claus Hetting,Wi-Fi NOW

Teknoloji sürekli olarak evrim geçiriyor ve Wi-Fi teknolojisi de yerinde saymıyor. Wi-Fi teknolojisinin önceki nesilleri tek bir cihazın bant genişliğine odaklanırken, yüksek performanslı Wi-Fi 6 kablosuz ağı tüm sisteme daha iyi bir hizmet sağlamak için tasarlandı. Şu an bu tarz değişiklikler için en iyi zaman çünkü günümüzde OEM firmalarının karşılaştığı sorunların büyük bir çoğunluğu Wi-Fi 5 (802.11ac) performansının çok düşük olduğu gerçeğinden kaynaklanıyor.

802.11ac, bugüne kadar değerini kanıtlamış olan sağlam bir Wi-Fi standardı. 802.11ax teknolojisi de aynı teknolojiler ile ama bir kaç geliştirme ve yeni özelliklerle tasarlandı. Wi-Fi 6, yüksek yoğunluğa sahip ortamlardaki ağ performansını geliştirmek ve endüstrideki performansı arttırmak için – IoT kurulumlarını optimize etmekten video konferans yetkinliklerini daha iyi hale getirmeye kadar – tasarlandı. Tabii ki, yeni modülün kurulduğu ekipmanın standardını arttırırken dünyadaki cihazları birbirine bağlamak için kullanılmaya da devam edecek.